Kliďas FC  2
Bohemia  2

Hned od úvodního hvizdu podezřele mladých rozhodčích se FC Kliďas vrhl do útoku a dostal se do nevídaného tlaku. Naštěstí pro Bohemii je hrací plocha na tenisových kurtech Sparta Praha opravdu malá a vcelku dost tvrdá, takže i technicky výborně vybavený soupeř měl problémy s odskokem a zpracováním míče. Obecně se dá říci, že pokud si hráč "nepřilepil" míč na kopačky byl na stísněném prostoru okamžitě atakován soupeřem, popř. měl plné nohy práce s tím, aby míč neskončil v zámezí.

Z obrovského tlaku sice Kliďas těžil jasnou územní převahu, ale dlouhé minuty se nedokázal dostat do žádné vyložené šance, střely ze střední vzdálenosti kryl pozorný Petr Krákora, nebo obětavá obrana. Kliďas tak zahrozil pouze z několika velkých závarů v pokutovém území, Bohemia je však všechny přežila bez inkasované branky.

Zhruba po deseti minutách neplodného obléhání branky začali být hráči Kliďasu dosti nervózní. Začali si stěžovat a zejména naříkat, jako kdyby snad Bohemia hrála zákeřně či záludně. Když už byly akcie Bohemie hluboko pod skutečnou hodnotou přišlo nebývalé oživení. Jednu z mála útočných akcí, která nesla známky kombinace, zakončil Honza Levý střelou na branku, brankář Kliďasu ji na poslední chvíli zastavil, míč však neudržel a jen jej postrčil na střed hřiště, za hranici vápna. Do těchto míst však dobíhal Dušan Mrozek, který si skákající míč připravil na pravačku a tvrdou ranou jej poslal pod břevno, 1:0.

Inkasovaná branka Kliďas zhruba na pět minut ochromila a hra se oproti úvodním minutám značně vyrovnala. Nastalou situaci bohužel cca polovina hráčů Kliďasu neunášela a na hřišti začaly padat ošklivé nadávky. Bohemia byla doslova urážena, za naprosto běžné a zároveň nejslušnější výroky se dá označit: "Jseš ubožák", "Umíš hovno", atd. Soupeř si však neuvědomil, že tímto jednáním pouze vlévá do žil jasně sestupujícímu týmu touhu bodovat.

V těchto minutách jsme se semkli, v obraně bojovali ještě více než obvykle a slastně si vychutnávali každou zdařilou kličku. Kliďas je však fotbalově velmi kvalitní mužstvo a zvolna se opět dostával do drtivé převahy. Běžela již poslední minuta prvního poločasu, když Bohemia zahrávala roh, míč se odrazil přímo k útočníkům Kliďasu, kteří si v situaci 2 na Mrozka věděli rady a po krásné kombinaci vyšachovali vše co jim stálo v cestě, 1:1. Opravdu pěkný gól do šatny.

Během poločasové přestávky jsme se definitivně rozhodli, že svou kůži nedáme lacino a že se pokusíme vstřelit ještě jednu branku, abychom již dost nervóznímu soupeři trošku pocuchali nervy. Po krátké výměně názoru k některým herním situacím jsme se věnovali výčtu nadávek, přezdívek a urážek, které jsme si museli vyslechnout. Shodli jsme se, že soupeř má velkou kvalitu, ale že takhle se prostě o "trojku" nehraje. Zároveň jsme se nabádali k velké obezřetnosti, protože sudí je schopen se nechat ovlivnit a po krátkém "breku" klidně i změnit své rozhodnutí.

Druhý poločas se nesl ve znamení tuhého boje, Kliďas se dostával k nebezpečným střelám, jednou dokonce z úhlu orazítkoval tyč, několikrát zahrozil perfektním naběhnutím na hlavičku, což se v hanspaulce zase tak často nevidí. Na druhé straně ani Bohemia nezůstávala tolik pozadu jako v půli první, pěkné střely vysílal Honza Šterner, obraně Kliďasu motal hlavu Honza Levý. Opět měli sice mírně navrch hráči soupeře, přesto bylo utkání pro Bohemii stále otevřené. Což je zásluha zejména Petra Krákory, který podal mimořádný výkon.

Do konce řádné hrací doby zbývalo posledních 15 minut a Kliďas zahrával rohový kop. Hráč Kliďasu se jej pokusil rozehrát po zemi, míč však zachytil Dušan Mrozek a ihned jej vyvezl na půlící čáru. V tomto momentě si všiml, že kromě hráče, který roh zahrával jej nikdo nepronásleduje, že mezi ním a brankářem je poslední bek a že se mu na pravé straně nabízí Honza Šterner. Dušan po lehkém zaváhání potáhl míč na dva metry od vápna a mírně zpomalil, protože jej již dobíhal soupeř. V tento moment zareagoval brankář Kliďasu a vystartoval po míči, Dušan si jej mírně posunul na levou stranu, čímž se od obou soupeřů odpoutal a pohodlně levačkou poslal míč do sítě, 2:1. Ticho prořízl až radostný výkřik kapitána mužstva, to už si však eufórií omámený střelec urážlivým gestem vychutnával celou lavičku soupeře.

Bohemia Roztyly se s tímto ponižujícím způsobem "oslavy" dosažené branky neztotožňuje a udělá vše pro to, aby k podobným zavrženihodným gestům ze strany hráčů nedocházelo.

Od tohoto gólu se strhla "mela", Bohemia spíše zakopávala míče, v tomto ohledu jednoznačně zvítězil Honza Šterner, Kliďas výrazně přidal a bušil do zadních řad Bohemie, rozhodčí podlehl atmosféře a velmi výrazně připískával Kliďasu, dokonce se i nechal "ukecat" a otočil jasný odkop od branky na roh, atd. Za necelých sedm minut od druhé branky Bohemie, přišla nešťastná situace, útočník Kliďasu v beznadějné situaci přihrává míč ze středu pokutového území na pravou stranu, kde však nikdo z jeho spoluhráčů nebyl. Míč naprosto nevinně trefuje Petra Havelku do ruky a pokračuje dále do zámezí. Všichni hráči Bohemie si bleskově uvědomují, že v "normálním" zápase by byla pravděpodobnost 6:4, že se pískat nebude, zároveň však také, že toto není "normální" zápas a, že vzniklá situace dostane nalomeného sudího pod další tlak. Sudí tentokrát neváhal a dal v 51.min. Kliďasu oč žádal, zahrával se pokutový kop ve kterém nedal soupeř Petrovi žádnou šanci, 2:2.

Ještě několik minut Kliďas dřel a snažil se utkání otočit ve svůj prospěch, naštěstí pro Bohemii stejně neplodně jako po celý zápas. Veškeré spory se soupeřem ukončil paradoxně další spor mezi útočníkem Kliďasu a Petrem Kubátem. Petr byl při střídání opět slovně napaden, jakmile se však na hřiště vrátil, šel si vše s dotyčným vyříkat. Poprvé v životě jsme byli svědky situace, kdy důrazná ústní domluva bez fyzického kontaktu podlomila zhruba devadesátikilovému dospělému bělochovi nohy a ten se s bolestivým výkřikem poroučel k zemi. Patrně úpal či Petrova strava. Od tohoto výstupu se hrálo naprosto korektně, hráči Kliďasu se úplně změnili, najednou přiznávali auty pro Bohemii a přestali diskutovat s rozhodčím.

Poslední slovo si ale vzali nešťastní sudí. Základní hrací doba již vypršela, když se onen 90kg útočník snažil proniknout do vápna Bohemie, byl naprosto čistě zbaven míče, přesto opět padal k zemi. Hlavní sudí si všiml, že jeho asistent s časoměřičem na něj mávají, domnívajíc se, že jde o nečistou hru odpískal standardku pro Kliďas. To už ale bylo i na nás moc a začali jsme rovněž diskutovat. Hráč Kliďasu si již stavěl míč a opětoval směrem k lavičce Dušanovo nesportovní gesto z předešlých minut, když asistent oznamuje hlavnímu, že se nejedná o faul, nýbrž o signalizaci konce utkání. Vznikla trapná situace, kterou se rozhodl zachránit časoměřič výrokem, že se skutečně jednalo o faul. Naše argumentace však byla díky asistentovi jasná a podařilo se nám takto utkání ukončit. Časoměřič i oba sudí se rychle vzdálili...

V době, kdy tento komentář vznikl již byla známa definitivní podoba tabulky 4.D ligy, kdyby Kliďas porazil Bohemii o dvě branky, postoupil by do ligy třetí místo Deportiva Estudiantil. Proto bych chtěl soupeři vzkázat, že jeho tým na třetí ligu rozhodně má a velmi pravděpodobně si ji v brzké době zahraje. K tomuto tvrzení mi stačí naše vlastní roční působení v této soutěži. Je však potřeba vždy respektovat soupeře byť nemá kvalitu a je třeba beznadějně poslední...

Hodně štěstí ve čtvrté lize přeje Kliďasu kolektiv Bohemie Roztyly.

Krákora Petr

Dušan na své pozici středového obránce neudělal žádnou výraznější chybu a své hráče si dokázal pohlídat. Tentokrát se mu velmi dařilo směrem dopředu, u prvního gólu zahrál skvěle pozičně a míč uklidil do sítě, druhý gól si zařídil sám, když získal míč po rohovém kopu FC Kliďas. Petr zachytal naprosto fantasticky, celé utkání držel Bohemii na vítězství, vyznamenal se zejména v celé první půli, kdy byla Bohemia pod drtivým tlakem, a samozřejmě v závěrečné čtvrthodince, kdy inkasoval pouze z penalty.